20 lipca 2011

Energia w dzielnicach

„Czy rady dzielnic i osiedli mogą zmienić Gdańsk?” – takie było przewodnie pytanie spotkania zorganizowanego 14 lipca 2011 w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Co Park ma wspólnego ze sprawami dzielnic? Ano – nowoczesne rozwiązania, które mogą obniżać koszty i podnosić jakość życia mieszkańców.

Nad kasą Gdańska wisi widmo niedoboru, a w urzędzie zaczyna się przebąkiwać o zwolnieniach grupowych – trudno w tej sytuacji liczyć na to, że miasto będzie się angażować w przedsięwzięcia służące społecznościom lokalnym. Otwiera się zatem wielkie pole do popisu dla inicjatywy rad dzielnic i osiedli. One, we współpracy ze wspólnotami sąsiedzkimi, mogą tworzyć nowe pomysły i szukać sposobów ich realizacji. Mogą to robić bez oglądania się na „dobrego wujka” w postaci prezydenta czy urzędnika, który sypnie raczej dobrym słowem, niż groszem.

„Energia w dzielnicach” to inicjatywa oparta na dwóch prostych przemyśleniach. Po pierwsze – ceny energii będą rosły i coraz bardziej będą ciążyć budżetom rodzin. Po drugie – przy planowaniu dociepleń i renowacji budynków można zadbać też o estetykę. Po prostu zacząć dbać o urodę miasta w okolicach, w które niekoniecznie docierają turyści, rezydenci apartamentowców (i planiści miejscy). W trakcie spotkania w Parku pokazano przykłady zupełnie „nieturystycznych” miejsc w Dolnym Wrzeszczu, gdzie całkiem niedawno udało się połączyć energooszczędność i architektoniczną elegancję. Pokazano jednak również przykłady, gdzie „docieplenie” nie tylko nie przyniesie oszczędności energii, ale za tu już spowodowało oszpecenie historycznych, stuletnich elewacji. Obecni na spotkaniu eksperci – architekci i budowlańcy – dość wyraziście skomentowali niektóre realizacje.

Niewykluczone, że w ramach inicjatywy „Energia w dzielnicach” wkrótce odbędzie się seria konsultacji społecznych i powstanie pierwszy punkt darmowych porad dla właścicieli domów i mieszkań – na razie w Dolnym Wrzeszczu. Pomysł wypłynął z rady dzielnicy, a udział w nim oficjalnie ogłosiło już Stowarzyszenie Pomorski Klaster Budowlany. Ciepłownicy z GPEC zadeklarowali podzielenie się wiedzą o stratach ciepła na poszczególnych ulicach, zgłaszają się pierwsi zainteresowani zarządcy i administratorzy wspólnot mieszkaniowych, należytą czujność wykazali audytorzy energetyczni. Być może w przyszłości dołączy również Miasto Gdańsk. Nie bez znaczenia jest patronat Forum „Energia i Samorządność”, utworzonego z inicjatywy marszałka województwa i wojewody pomorskiego w maju br.

Czego trzeba, by mieszkańcy chcieli wziąć udział w inicjatywie? Niektórzy twierdzą, że dotacji (a miasto kasy raczej nie da). Ja jestem skłonny twierdzić, że gdy rozmowę zaczyna się od szukania pieniędzy, to przestaje być ważne to, o co właściwie chodzi.

Relacja ze spotkania ► na stronie Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego (16.07.2011)

* * *
O ładzie architektonicznym i dociepleniach: ► "Polska Rzeczpospolita Styropianowa" (Gazeta - Dom)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz