13 lipca 2011

Woda i zieleń? Zabetonować!

„Był to przepiękny akwen, do którego kaskadami spływała Strzyża” – to wiemy z opracowania wydanego przez Urząd Miasta Gdańska. Malowniczy opis dotyczy stawu położonego w Gdańsku-Wrzeszczu między browarem a dworcem kolejowym. Godzi się dodać, że obrazek odnosi się do XVIII wieku, gdy zespołu parkowego na Kuźniczkach jeszcze nie zabudowano ani browarem, ani koleją.

W późniejszych latach staw parkowy, nazwany potem Stawem Browarnym, oprócz naturalnej retencji potoku Strzyża, pełnił różne funkcje – od rekreacyjnej, po ściekowo-przemysłową. Jeszcze w końcu XX wieku był miejscem wędkowania. Wkrótce browar zamknięto i sprzedano, a staw pozostał bez opieki. Po odcięciu dopływu wody wysechł, współcześnie niektórzy mówią o nim „dawny staw”, „zarośnięte bajoro” lub po prostu „nieużytek w środku miasta”.

Na przełomie tysiącleci zaczęło się mówić o przywróceniu okolicy dawnej urody. Odnowiony fragment historycznego Parku Kuźniczki zyskał popularność, zapowiedziano otwarcie przestrzeni browaru, odrodzenie stawu i odtworzenie kolejnej części parku. Inwestycje mieszkaniowe w samym browarze nie wystartowały z powodu ogólnego spadku cen mieszkań. A staw – czekał.

Kwestia rewitalizacji Stawu Browarnego i okolic była jedną z pierwszych spraw podjętych przez nowowybraną radę dzielnicy Dolny Wrzeszcz. I w związku ze stawem szybko pojawiła się niespodzianka. Otóż władze Gdańska prawdopodobnie chcą go zabetonować, a na wierzchu dopuścić do postawienia czegoś wielkiego, co będzie „galerią handlowo-usługową”, podobno z Heweliuszem w nazwie. Rada dzielnicy już się wypowiedziała o tym planie negatywnie.
* * *
Minęła właśnie dziesiąta rocznica powodzi, która zalała Śródmieście, Orunię i Wrzeszcz. Minął niespełna rok od układania w Górnym i Dolnym Wrzeszczu worków z piaskiem w związku z ryzykiem wylania Strzyży po ulewie. Staw nie spełnił swojej historycznej roli zbiornika retencyjnego – bo nie mógł. Bo kilka lat wcześniej odcięto go od potoku.
Na zdjęciu: zdewastowany staw z peronem SKM z Galerią Bałtycką w tle (powiększ)
Poniżej: widok od strony browaru (powiększ); za "tablicą informacyjną" - staw:

Materiały powiązane: 
M. Tusk ► "Droga przetnie Wrzeszcz. I będzie nowe centrum handlowe", Wyborcza (Trójmiasto), 19.07.2011

1 komentarz: