17 października 2011

Samobój na Lechii

Dlaczego w notce spod znaku swastyki będzie o wiceprezydencie miasta Gdańska?

„Na stadionie przy Traugutta we Wrzeszczu, rozjuszeni widokiem rasistowskiego transparentu kibice rzucili się go zerwać, porwać i podeptać. W spontanicznej akcji - reakcji uczestniczyli zawodnicy oraz wierny kibic Lechii – wiceprezydent miasta Gdańska”. Tak mniej więcej mogłaby wyglądać relacja z wydarzeń w świecie ciut lepszym od naszego.

A tymczasem …

Najpierw profesjonalnie wykonano wielki transparent z efektownym hasłem „Nie jesteś Polakiem – wynocha!”. Dzieło wywieszono elegancko na stadionie przy Traugutta. Zaproszono gości, obecne były media. Następnie odbyła się uroczystość zamalowywania napisu przez zaproszoną młodzież i zawodników Lechii. Uroczystość uświetnił swoją obecnością wiceprezydent miasta.Całość nazwano „happeningiem”, czyli wydarzeniem artystycznym.
Fotografie transparentu z pustymi trybunami w tle poszły w świat. Wygląda, jakby hasło (powtórzę) „Nie jesteś Polakiem – wynocha!” na tle wielkiego napisu „Lechia” było stałym elementem wyposażenia obiektu. W internecie takie zdjęcia żyją własnym życiem, niezależnie od intencji organizatorów akcji. Internet zresztą zareagował na akcję dość spontanicznie: było o malowaniu trawy na zielono, o strażakach – podpalaczach, o kursach pierwszej pomocy, na które najpierw należy przyrządzić rannych…

Sądzę, że uczestnikom imprezy nie wypadało przyznać, że uczestniczą w żenującym widowisku, którego efekt propagandowy nie ma nic wspólnego z założeniami akcji organizowanej pod hasłami „Polska jest dla wszystkich” oraz „Futbol przeciw rasizmowi w Europie”. Udział w zwycięstwie nad zrobionym przez siebie transparentem nie jest chyba sukcesem pomysłodawców przedsięwzięcia.

Po cichutku dopowiem, że w innym punkcie Wrzeszcza na murze pewnej kamienicy można znaleźć znak swastyki. Elewacja nie została „upiększona” przez kibiców (a jeśli nawet, to nie byli to kibice Lechii). Dodajmy, że przyozdobiony budynek jest własnością miasta. Panie wiceprezydencie miasta Gdańska – zapraszamy! Swastyka czeka od roku 1945!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz