
Nikt nie ukrywa, że projekt zmian w zagospodarowaniu przestrzennym Dolnego Wrzeszcza przygotowywany jest na życzenie inwestora. Życzenie, dodajmy, które świetnie wkomponowuje się w koncepcję Centralnego Pasma Usługowego wzdłuż głównej gdańskiej linii kolejowej. Z tego punktu widzenia charakterystyczna dla dzielnicy niska zabudowa mieszkaniowa z ogrodami przy domach jest kłopotem, który należy ominąć, a docelowo – należy się go pozbyć. Problem wydaje się tym prostszy do rozwiązania, im mniej rozmawia się z mieszkańcami. Gdy patrzy się z pozycji władz miejskich, to dyskusja stanie się łatwiejsza w momencie, gdy przy domach pojawią się buldożery.
We współczesnych demokracjach popularność zdobyła metoda zwana „triple helix”. Polega ona na tym (w uproszczeniu), że przygotowanie przedsięwzięć odbywa się na zasadzie partnerstwa, w którym występują trzy strony: władza, biznes i mieszkańcy. W krajach o demokracji słabo rozwiniętej, jak w Polsce, mieszkańców się z tego trójkąta wywala jako ogniwo nie tylko zbędne, ale wręcz mogące zaszkodzić porozumieniu między władzą a biznesem. Porozumieniu, które zdaniem władzy i biznesu służy mieszkańcom, tylko że mieszkańcy zostaną o tym powiadomieni „w odpowiednim czasie”. Na przykład wtedy, gdy przy ich domach pojawią się buldożery.
„Lud ciemny i głupi – wszystko kupi”. Ta dewiza wielu współczesnych polityków i handlowców, niestety, w wielu miejscach się sprawdza. Nie ma nic wspólnego z wrażliwością i odpowiedzialnością społeczną. W mojej opinii – jest po prostu nieuczciwa. Dla ulicy Nad Stawem potrzebny jest miejski, najlepiej prezydencki program, który spowoduje, że zmiany w okolicy odbędą się z korzyścią dla mieszkańców. Program powinien powstać zanim przy domach pojawią się buldożery.
* * *
Projekt planu zagospodarowania przestrzennego „Wrzeszcz Centrum” zakłada wyburzenie większości budynków przy ulicy Nad Stawem.
Materiał powiązany: J. Wierciński - Czy społeczne konsultacje w Gdańsku to scenariusz na przyszłość? (Dziennik Bałtycki/naszemiasto.pl, 9.12.2011)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz