27 kwietnia 2012

Stadion EXPO nie leży w Gdańsku?

Pan Prezydent Paweł Adamowicz łaskaw był zacytować informację Szybkiej Kolei Miejskiej (wraz z pewnym nietaktem):

Przystanek SKM "Gdańsk Stadion EXPO" mieści się w Dolnym Wrzeszczu, a Dolny Wrzeszcz jest - póki co - w granicach Gdańska. Z tego punktu widzenia sformułowanie "wrócimy do Gdańska" jest... jakby... nietrafne. 
Dodam jeszcze, że o ile z przystanku można dojść na stadion bez żadnego problemu, o tyle dotarcie i na stadion, i na przystanek, wiąże się dla mieszkańców Dolnego Wrzeszcza z pewnymi trudnościami. Albo trzeba zrobić sporą rundę od (nieczynnego) przystanku Gdańsk Kolonia przez tereny Kolonii Przemysłowej, albo trzeba przejść przez tory.
 
Najkrótsza droga z ul. T. Kościuszki na stadion. Jeszcze tylko przejść przez ostatni tor...

Przy okazji - ciekawostka: na stronie skm.pkp.pl nie ma informacji o planowanej wycieczce (stan na północ 27/28 kwietnia).

2 komentarze:

  1. Niby tak, ale nie od dziś mówi się "jadę z Wrzeszcza do Gdańska":) To chyba pozostałość po tym, jak dzisiejsze dzielnice były osobnymi miejscowościami. Stąd mówi się "na Zaspie, na Przymorzu, na Morenie", ale "we Wrzeszczu, w Oliwie, w Nowym Porcie, w Jelitkowie, w Brzeźnie".

    OdpowiedzUsuń
  2. Zgadza się. W Warszawie analogiczne zjawisko nie występuje - tam się jeździ do centrum / do śródmieścia (a nie na przykład "z Mokotowa do Warszawy").
    Co ciekawe: policja, relacjonując ruch kibiców ze stadionu na Letniewie, napisała do mnie że (mniej więcej) 'kibice poszli ulicą Uczniowską przez most, aby udać się dalej do Gdańska'.

    OdpowiedzUsuń