13 marca 2013

Święto wody

Sobotni „Dziennik Bałtycki” opublikował tekst „Trzeba przywrócić Wisłę życiu!” autorstwa Tomasza Sowińskiego, kiedyś wojewody gdańskiego, obecnie – prezesa Związku Miast Nadwiślańskich. Dzień wcześniej ukazał się mój materiał, wynikający z tej samej motywacji – chęci polemiki ze Sławomirem Nowakiem, ministrem transportu, budownictwa i gospodarki morskiej. 

Obaj z Sowińskim dyskutujemy sobie z ministrem, który na łamach „DB” promował niemal religijny pogląd, że Wisła jest gorsza od Odry i że należy sobie na wiele lat odpuścić troskę o jej wykorzystanie dla potrzeb żeglugi. Po publikacji polemik dotarły do mnie – i, jak słyszę, do Tomasza Sowińskiego również – pozytywne dla nas obu komentarze z różnych stron: zielonej, czerwonej, czarnej, a nawet pomarańczowej. A zapalczywa, emocjonalna myśl krytyczna stała się – co poniekąd zawdzięczamy ministrowi – zaczynem konstruktywnego myślenia o tym, jak zorganizować na rzecz Wisły różne środowiska: polityczne, biznesowe, ekologiczne, urzędnicze, hobbystyczne. I wszelkie inne, które nie chcą się pogodzić z myślą o dalszej degradacji największej niegdyś drogi wodnej w Europie. 

Nie o taki transport Wisłą chodzi...

Dla nikogo nie jest pocieszeniem, że w górę Wisły miałaby popłynąć Marynarka Wojenna. Jak przeciekło z kręgów rządowych, wojskiem pływającym po morzu najlepiej zarządza się spod Pałacu Kultury i Nauki. A defilujący po Warszawie marynarze mogą stać się niewątpliwą atrakcją i magnesem przyciągającym turystów. Zresztą warszawka jest przekonana, że najlepszym rozwiązaniem dla Polski jest przeniesienie do stolicy wszystkich instytucji i firm. I wszystkich pieniędzy. Ale o tym kiedy indziej. 

Zatem: Nowak skrytykowany, a że wkrótce pierwszy dzień wiosny, to i Marzanna zaraz będzie utopiona (w Wiśle). Czyli zaczyna się nowe życie i należy przystąpić do myślenia i działania z nową, wiosenną energią i optymizmem. I po cichu powiem, że szykuje się inicjatywa zmierzająca do wspólnego działania na rzecz Wisły. Pierwsze szczegóły tej inicjatywy zostaną ogłoszone 22 marca, w Światowy Dzień Wody. To święto ONZ dedykowane wszechstronnemu wykorzystaniu i ochronie czystych wód dla pożytku ludzi i przyrody. W 2013 roku hasłem święta jest współpraca związana z wodą. W ramach tej współpracy, jak woła prezes Związku Miast Nadwiślańskich, przywróćmy Wisłę życiu!
Tekst opublikowany w "Dzienniku Bałtyckim"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz