25 września 2013

Uroda miasta

W ładnym otoczeniu żyje się lepiej. Nie wiem, czy estetyka przestrzeni wokół nas powoduje, że żyjemy zdrowiej i dłużej, ale wiem, że ładne kolory wpływają na samopoczucie, a uroda miasta potrafi wywoływać w nas dumę. Kto powie „mieszkam w brzydkim mieście”? Gdańszczanie na przykład, jeśli nie mają się czym poszczycić w swojej dzielnicy, zawsze mogą wypowiedzieć magiczną formułkę: „mamy Neptuna”. 

W chaosie urbanistycznym współczesnego Gdańska są dzielnice zaprojektowane dobrze – głównie te powstałe w czasach słusznie minionych, w tym przed wojną światową. Jest wśród nich Dolny Wrzeszcz. Elegancki układ ulic i podwórzy, zabudowa głównie z okresu Wolnego Miasta Gdańska, nadal mnóstwo (choć coraz mniej) mieszkańców. W niewielkiej części tej dzielnicy, przy ulicy Wajdeloty, prowadzona jest tzw. „rewitalizacja”, czyli układanie rury przeciwpowodziowej i wymiana nawierzchni nad tą rurą. Prace nie są nawet na półmetku, ale już widać – tu będzie ładniej. Ale w części północnej i wschodniej, bliżej Zaspy i Zielonego Trójkąta, cały wysiłek modernizacyjny spoczywa na mieszkańcach – oni w ostatnich latach wydali na ten cel dziesiątki milionów złotych, a wydadzą jeszcze więcej! 

Właściciele wielu sprywatyzowanych już kamienic podjęli w swoich wspólnotach mieszkaniowych decyzje o wzmocnieniu stropów, osuszeniu fundamentów i piwnic, wymianie dachów. Na kilkudziesięciu budynkach mamy już nowe elewacje. W następnych setkach kamienic decyzje o dociepleniu i wymalowaniu ścian zewnętrznych zapadną w ciągu najbliższego roku – dwóch. Ale jest pewne „ale”… Otóż doświadczenie uczy, że źle zaprojektowane elewacje, choć nowe, potrafią trwale zeszpecić nie tylko pojedynczy budynek, ale i całą okolicę… 

Wielkim sukcesem niedawno powołanego referatu estetyzacji gdańskiego urzędu miejskiego może być przedsięwzięcie, które rozpoczyna się dziś. „Wrzeszcz Dolny w kolorze” to akcja, w wyniku której mieszkańcy mają wypracować wzornik kolorystyczny dla dzielnicy, tzw. „masterplan”. Ma on służyć przez lata jako pomoc dla właścicieli kamienic przy podejmowaniu decyzji. W ramach akcji przewidziano warsztaty i spacer pod hasłem „Zobaczyć na nowo”. W całość działań zaangażowana jest Rada Dzielnicy. 

Spotkanie – z prelekcjami, prezentacjami i poradami budowlanymi – odbędzie się już dziś o godzinie 18 w Zespole Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych przy alei Legionów we Wrzeszczu. Zachęcam do udziału zarówno mieszkańców dzielnicy, jak i miłośników Wrzeszcza! 

* * *
Więcej informacji na stronie → gdansk.pl oraz na profilu facebook: → tutaj
Plakat w wersji łatwiej do powiększenia ► tutaj

Tekst opublikowany w "Dzienniku Bałtyckim"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz