20 listopada 2013

Gdańsk: City Forum 1945

To zdjęcie z kwietnia 1945, znalezione przez Michała Szymańskiego na portalu Archiwum Państwowego Federacji Rosyjskiej (link tutaj), zrobiło na mnie wrażenie. Widok z gdańskiego dworca kolejowego w kierunku Starego Miasta.

Tuż po wojnie światowej toczyła się w Gdańsku debata nad kształtem, jaki ma mieć to miasto w przyszłości. Czy odbudowywać, czy budować współcześnie, nowocześnie, na miarę nowej epoki. W efekcie zawarto niegłupi chyba kompromis - odbudowano Główne Miasto (z Dworem Artusa, Długim Targiem i ulicą Długą), zaś Stare Miasto urządzono nowocześnie. Zwieńczeniem starań o nowoczesność stały się trzy wysokie budynki: Prorem (współcześnie znany jako Organika), hotel Orbis "Heweliusz" (obecnie Mercure) i najbardziej charakterystyczny - Zieleniak Centrum Techniki Okrętowej.

Teraz w Gdańsku toczy się dyskusja dość podobna - zachowywać przestrzeń historyczną czy modernizować bądź plombować całkiem nowymi obiektami. W tym bardzo wysokimi. Albo budynkami kubaturowymi bez okien. Bardzo silne jest stronnictwo miłośników przestrzeni parkingowych. Stronnictwo wyburzania pod nowe drogi oraz wręcz rządzi miastem. 

Coraz częściej mam wątpliwości, czy sprawy idą w dobrą stronę. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz