25 lutego 2014

Wtopa, Panowie i Panie z Rady Miasta Gdańska

Budżet obywatelski. Frekwencja powyżej moich oczekiwań, pisałem o tym wczoraj. A co myślę o wybranych projektach? Refleksję mam osobistą i ogólnomiejską.

Z osobistego punktu widzenia nie powinienem narzekać. Pierwszy "mój" projekt przeszedł jako 'number one' w okręgu, zdobył cztery razy więcej głosów od drugiego "mojego" projektu (Domu Sąsiedzkiego, nie przeszedł). Trzeci z moich projektów nie był głosowany w ogóle (urząd twierdzi, że chodzenie przez kilka lat po chodniku a nie po błocie byłoby niegospodarnością). Uczucia mam mieszane.

Z punktu widzenia ogólnomiejskiego - sprawdziły się czarne proroctwa (w tym moje), że głosowanie w okręgach wyborczych pozbawia szans dzielnice mniejsze bądź "gorzej" położone. Gratuluję starań podjętych przez mieszkańców Młynisk, Strzyży, Siedlec, Jasienia, Wzgórza Mickiewicza i innych - tu, zgodnie z oczekiwaniami, "wielcy" wzięli całą pulę. Nie Wy. Podtrzymuję wniosek bezskutecznie zgłaszany politykom i urzędnikom miejskim: każda dzielnica musi mieć w budżecie obywatelskim zagwarantowaną pulę środków!

Za parę dni przedstawię swoje wnioski z całej procedury budżetu obywatelskiego. Ale już teraz mogę powiedzieć bez wahania: sprawdzili się Obywatele Gdańscy składający projekty i głosujący. Nieźle sprawdził się urząd, który radził sobie z organizacją. "Wtopili" radni miejscy, którzy upierali się na max, że najważniejszą jednostką organizacyjną w której należy głosować jest okręg wyborczy. Wtopa, panowie i panie z Rady Miasta.

* * * 
Teraz czas na ocenę jakości zasad budżetu obywatelskiego i procedury, według której się "zadział". Przy akceptacji władz miejskich i wsparciu Fundacji Batorego odbędzie się Panel obywatelski. Dzięki niemu jeszcze w marcu sformułowana zostanie opinia społeczna, która ma być uwzględniona przy projektowaniu kolejnej edycji głosowania obywatelskiego (można zapisać się tutaj). Zachęcam też do wypełnienia miejskiej ankiety oceniającej "pilotaż" (dostępna tutaj).


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz