6 marca 2014

Pendolino (w Gdańsku) pojedzie jeszcze wolniej

Ludzie przeciskający się między samochodami, tiry przebijajace się między ludźmi, karetka na sygnale bezskutecznie czekająca na podniesienie szlabanu - czas oczekiwania na możliwość przejścia lub przejazdu sięgający już teraz parudziesięciu minut. Wkrótce wrócą tu SKM-ki, więc na odcinku nowej wspaniałej kolei do Warszawy, w południowej części Gdańska, będzie jeszcze gorzej.

Na całej trasie z Warszawy do Gdyni Głównej to Gdańsk jest jedynym miastem, w którym kolejarzom nie udało dogadać się z lokalnymi władzami

Fot. Alicja Oleńska, na: Oruńskie przejazdy kolejowe (facebook)

W efekcie choćby w Pruszczu Gd. piesi mają już wygodne przejścia i przejazdy rozmieszczone w sensownych odległościach. Z 10 miliardów złotych spokojnie wystarczyłoby na podobne rozwiązania w południowej części Gdańska, tym bardziej że kolej ma kłopot z wydaniem całości środków przyznanych przez Unię Europejską. Z tajemniczych powodów Gdańsk nie życzył sobie przyjaznych rozwiązań.

Efekt? Tłok, korki, niekiedy bezpośrednie zagrożenia życia i zdrowia. I wkurzeni mieszkańcy, którym pogorszy się jakość życia. Wkurzeni przedsiębiorcy, dla których czas stania w korku oznacza realne koszty. Najbliższy przejazd zamienny - z jednej strony SKM Orunia, przez Bramę Nizinną i okolice Urzędu Wojewódzkiego, na drugą stronę SKM Orunia. To, co można było jakoś znieść w trakcie inwestycji (bo naturalne jest, że inwestycja może usprawiedliwić różne niedogodności), jest nie do przyjęcia po jej zakończeniu.

Dziennie ok. 100 pociągów osobowych plus ruch towarowy. To wyzwanie, z którym będą musieli się zmierzyć włodarze Gdańska, jeśli nie chcą konfliktu wywołanego przez paraliżujące myślenie, że "z kolejarzami nie da się dogadać" oraz że "kolej to państwo w państwie". To ostatnie to prawda, ale... Powtórzę: Gdańsk jest jedynym miastem na całej trasie do Warszawy, w którym kolejarzom z władzami dogadać się nie udało.

PS. Artykuł powiązany: → Karolina Woźniak: Panie Prezydencie, zbuduj ten tunel, artykuł Piotra Olejarczyka w www.mojaorunia.pl, 7.03.2014

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz