8 marca 2014

Petycja do prezydenta Gdańska

PETYCJA
Dot. Modernizacji linii kolejowej PKP PLK S.A.
(przejazdy kolejowe i przejścia dla pieszych)
tekst petycji i arkusz do podpisywania się można pobrać → tutaj (plik .pdf)

Paweł Adamowicz
Prezydent Miasta Gdańska

Szanowny Panie Prezydencie,
Częściowa realizacja infrastruktury kolejowej Gdynia-Warszawa jest niewątpliwym osiągnięciem. Nadszedł czas, by stała się użyteczna, przyjazna a przede wszystkim bezpieczna dla jej sąsiadów – mieszkańców południowej części Gdańska.

W tym celu niezbędne jest:
a) Urządzenie przejazdów przez tory kolejowe
- oczekujemy budowy tuneli/ wiaduktów tak, by możliwe było płynne przemieszczanie się samochodów, w tym służb ratunkowych.
- realizacji inwestycji „Nowa Podmiejska” z wykorzystaniem środków europejskich na lata 2014-2020.
b) Przywrócenie bezpiecznego przejścia dla pieszych - separacja ruchu pieszego od samochodowego na przejeździe kolejowym Dworcowa- Gościnna- Smętna.
c) Doprowadzenie ciągów pieszych do tuneli - umożliwienie przedostania się na drugą stronę torów „suchą stopą”, uwzględniając potrzeby osób niepełnosprawnych.
d) Poprawa bezpieczeństwa pieszych
- zainstalowanie oświetlenia i monitoringu w okolicach przejść podziemnych;
- negocjacja z PKP o deklarację bezzwłocznego montażu monitoringu przejść podziemnych wraz z przekierowaniem obrazu do Komisariatu Policji przy ul. Platynowej;
- zabezpieczenie (odgrodzenie) infrastruktury kolejowej wzdłuż torów od przejścia podziemnego przy ul. Związkowej do przejazdu kolejowego przy ul. Niegowskiej po obu stronach torów.
e) Poprawa warunków życia - wymiana zielonych ekranów akustycznych ograniczających światło dzienne Mieszkańcom pobliskich zabudowań na ul. Junackiej na przezroczyste.

Mając na uwadze powyższe zagadnienia, nasuwa się pytanie: dlaczego przy tak sprzyjających okolicznościach dotyczących finansowania inwestycji z potężnych funduszy zewnętrznych, nie uwzględniono elementarnych rozwiązań służących podniesieniu standardu życia Mieszkańców i lokalnych Przedsiębiorstw.
Zwracamy się do Prezydenta Miasta Gdańska o natychmiastowe podjęcie działań. Rozwiązanie wskazanych problemów pozwoliłoby uniknąć niepotrzebnych napięć i konfliktów, które po zakończeniu inwestycji w takiej formie nie znikną a wręcz przeciwnie - będą narastały.
Liczymy, że w XXI wieku warunki bytu, a przede wszystkim nasze zdrowie i życie nie pozostanie obojętne Prezydentowi dużego europejskiego miasta.


Lista podpisów - arkusz do podpisywania się można pobrać → tutaj (plik .doc) 

Przedstawiciel Inicjatywy Społecznej
Rada Osiedla Orunia-Św. Wojciech-Lipce
Ul. Gościnna 14
80-032 Gdańsk

Kontakt: Agnieszka Bartków, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy
agnieszkabartkow(@)op.pl

2 komentarze:

  1. I wszyscy wiemy jak się to przekazanie petycji skończyło! Warto by w ramach "darmowych porad prawnych" zbadać opcję zbiorowego pozwu cywilnego mieszkańców Oruni przeciwko Miastu Gdańsk.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Podejrzewam, że miasto jest pod względem prawnym "czyste". Ale przekazanie petycji to jest początek akcji, jak sądzę, a nie koniec.

      Usuń