14 kwietnia 2014

Partia decyduje i zobowiązuje

"Rada Powiatu Platformy Obywatelskiej w Gdańsku zdecydowała..." - pisze Aga Pomaska, posłanka partii rządzącej. O czym zdecydowała? "O kształcie Budżetu Obywatelskiego na 2015 rok zobowiązując Radnych PO do podjęcia następujących zmian: (...)". Zanim napiszę, za czym będą głosować zdyscyplinowani członkowie partii, skomentuję z żalem - SZKODA! Szkoda, że partia nie podjęła dialogu społecznego pozwalającego poprawić jej decyzje. W mojej (i nie tylko mojej) opinii decyzja Rady Miasta byłaby lepsza, gdyby podjęto nad nią dyskusję z udziałem szerokiego kręgu potencjalnie zainteresowanych. Tymczasem wola partii praktycznie wyklucza możliwość dialogu. 

Wśród zmian zaordynowanych przez partię mówi się: "wprowadzone będą zapisy, które dadzą szansę (podkr. PDw) na wybór projektów z każdej dzielnicy w ramach okręgu konsultacyjnego". I w tym zapisie tkwi główny przedmiot sporu między PO a środowiskami społecznymi, które zorganizowały własne, niezależne od władz konsultacje.

Z konsultacji społecznych wynika brak akceptacji dla okręgów konsultacyjnych (które są po prostu okręgami wyborczymi radnych miasta). Zamiast danej przez partię "szansy" powinna pojawić się gwarancja, że projekty w ramach budżetu obywatelskiego będą realizowane w każdej dzielnicy. Zagwarantowane kwoty i projekty we wszystkich dzielnicach Gdańska - to jest główna z propozycji społecznych.
Decyzja ogłoszona przez PO i alternatywna propozycja Gdańska Obywatelskiego

Dziś o godz. 18 rozpoczyna się dyskusja organizowana przez Kampanię na rzecz budżetu obywatelskiego w Gdańsku. Wystąpię na niej z projektem społecznym. Wystąpi też radny Piotr Borawski z PO, który zapewne będzie bronił złej decyzji swojej partii. Zapewne pozostaniemy przy swoich stanowiskach. Ale trwam przy poglądzie, że warto rozmawiać... 

PS. Byłem - zobaczyłem - utwierdziłem się w proroctwie, że Piotr Borawski z PO będzie bronił złej decyzji swojej partii [dodane o godz. 22, po wspomnianym spotkaniu].Zobacz tabele z propozycją społeczną podziału budżetu obywatelskiego: www.BudzetObywatelskiGdansk.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz