16 grudnia 2014

Z Antonim Pawlakiem o Letnicy

Ciekawą dyskusję o „lepszych” i „gorszych” dzielnicach Gdańska rozpoczął listem do redakcji „Gazety Wyborczej” Piotr Grzelak, radny Gdańska, przyszły wiceprezydent miasta. Jeden z ważnych wątków dyskusji to rewitalizacja, na którą w najbliższych latach dostaniemy od Unii wiele milionów złotych.

Warto przypomnieć: rewitalizacja to przedsięwzięcie społeczne i techniczne, które swoimi skutkami obejmuje mieszkańców kwartałów ulic, a niekiedy całych dzielnic. Aby osiągnąć efekty, niezbędne jest jej profesjonalne przygotowanie. Stąd ważne pytania: co wiemy o jej dotychczasowym przebiegu, czego się nauczyliśmy.

Wyciąganiu wniosków na przyszłość może służyć m.in. to, co wydarzyło się na Letnicy. Dotąd jednostki miasta Gdańska odpowiadały: nie wiemy nic o losach wysiedlonych stąd mieszkańców. Teraz w dyskusję włączył się Antoni Pawlak, rzecznik prezydenta: „stawianie tezy, że Urząd, a więc i Prezydent Gdańska, nie wie, co stało się z mieszkańcami budynków z Letnicy, jest absurdem”. Po czym rzecznik próbuje przedstawić jakieś dane, w tym obwieszcza (cytuję), że „jedna trzecia dotychczasowych mieszkańców budynków w Letnicy, zdecydowało się powrócić do dotychczas zajmowanych mieszkań po zakończeniu ich rewitalizacji”. W artykule rzecznika Pawlaka nie pojawia się jednak konkretna informacja, ile osób ostatecznie wylądowało poza Letnicą. Wiemy jedynie, że są to pozostałe dwie trzecie plus ci, którzy nie dostali propozycji powrotu. Wciąż nie znamy losów tych osób.

Antoni Pawlak zauważa słusznie, że jestem jednym z liderów komitetu Gdańsk Obywatelski. W imieniu swoim i komitetu deklaruję: interesuje nas, by rewitalizacja dzielnic była przygotowana lepiej niż dotąd oraz by jej skutki były korzystne dla jak największej liczby mieszkańców. Będziemy bardzo uważnie przyglądać się programom i działaniom służb miejskich, będziemy je recenzować. W dobrej wierze, że być może w rozpoczynającej się kadencji władze miejskie będą wreszcie chciały słuchać i poprawiać swoje błędy. 

Powyższy tekst jest czwartym z serii:
Piotr Grzelak: Mieszkańcy Oruni ocenili Adamowicza za politykę, nie za zmiany w ich dzielnicy, Wyborcza Trójmiasto, 5.12.2014
Piotr Dwojacki: "Durnowaci, niewdzięczni mieszkańcy". Dwojacki ostro odpowiada Grzelakowi, Wyborcza Trójmiasto, 6.12.2014
Antoni Pawlak: Urząd dobrze wie, co się stało z mieszkańcami Letnicy, Wyborcza Trójmiasto, 10.12.2014

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz