12 czerwca 2015

Gedania idzie do piachu

Stadion piłkarski klubu Gedania przy ul. Kościuszki we Wrzeszczu był centrum działalności Polaków na terenie Wolnego Miasta Gdańska. Przed kilkoma laty klub za ułamek wartości wykupił od PKP grunty, sekcja piłkarska została wywalona (działa jako Gedania 1922 na Al. Hallera). Wkrótce płyta boiska zarosła, przedwojenne klubowe budynki zaczęły płonąć, zniknęły bramki, oświetlenie, część ogrodzenia, trybuna dla publiczności została wyburzona, podobnie jak hala sportowa. 

W 2014 teren klubu został przekształcony w tymczasowe składowisko ziemi wydobywanej przy kopaniu fundamentów przez jednego z deweloperów na Przymorzu. Wielka pryzma ziemi, zwana Kopcem Kościuszki, zniknęła przed zimą. Klub chyba zyskał niezłą reputację, skoro w ostatnich tygodniach na jego terenie znów zaczęły się pojawiać wywrotki z piachem, żwirem, kamieniami i innym dziadostwem.

Pojedyncze składowisko zmieniło się w kilkadziesiąt kup, na ich szczytach pojawili się nawet poszukiwacze skarbów z wykrywaczami do metali... Dzień po dniu przykrywane są kolejne części terenu, boisko treningowe zostało do połowy przykryte kilkumetrową warstwą piachu, różnej wielkości pryzmy, sterty i kupy pojawiły się też na płycie głównej. Wszystko coraz bliżej miejsc, w których mieszkają ludzie. Pył i aromat dają nieźle po nozdrzach i oknach.

Akcja przyspieszyła dziś. Po pismach rozesłanych przez Ewę Lieder, przewodniczącą zarządu dzielnicy Wrzeszcz Dolny (powszechniej znaną jako kandydatka na prezydenta miasta z Gdańska Obywatelskiego) trwa oczekiwanie na reakcję Sanepidu, Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska i Straży Miejskiej. Szybsza od inspekcji jest telewizja. Dzisiejsze spotkanie TVP Gdańsk z Ewą Lieder i sąsiadami zamieniło się w niewielką (na razie) zadymkę. Samochód TVP został przyblokowany przez jedną z wywrotek, pojawiła się policja.

Będzie się działo.

Polecam: https://www.facebook.com/GedaniaProtest


Tekst napisałem dla → Gdańsk, Strefa Prestiżu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz